A reprezentacija / 10. srpnja 2021.

Barakude pobijedile Italiju i osvojile Sardiniju

U sedam dana, drugi turnir i drugi trofej. Naši su seniorski reprezentativci u 2. kolu turnira “Sardinija kup” u Cagliariju, svladali domaćina Italiju 15:12. Budući da su dan ranije pobijedili i Rusiju (14:5), na turniru s tri momčadi, Hrvatska je s maksimalnih 6 bodova doma ponijela pobjednički trofej.

Utakmica je, posebice kada se promotri kretanje rezultata, u solidnoj mjeri dokazala kako se radi ipak još o pripremnom razdoblju. Za obje reprezentacije, neovisno što je ovo sad već doba kada se pripreme privode kraju. Samo je tako možda moguće objasniti drugu četvrtinu koju je Hrvatska dobila 6:1, da bi već četvrtinu kasnije Italija tu dionicu slavila 6:2. Prva je četvrtina protekla u izjednačenom vaterpolu s naizmjeničnim vodstvima momčadi (1:0, 1:2, 3:2 i 3:4 za Hrvatsku). U drugoj je slijedio mali potop Talijana. Golovima Miloša i kapetana Bušlje, Hrvatska je povela 6:3, Renzuto je smanjio, ali je odmah potom slijedila hrvatska kanonada po talijanskom golu – Bukić, Lončar, Obradović i Fatović – i to je 10:4 za Hrvatskuu poluvremenu.

E, sad su slijedile očito talijanske minute. Njihovih osam u kojima su uspjeli smanjiti našu prednost na ‘samo’ dva gola razlike ili 12:10 za Hrvatsku. U zadnjoj četvrtini su u dva navrata domaćini uspijevali stizati i na tek gol zaostatka (11:12 i 12:13), ali ne i do poravnanja. Prvo je Paulo Obradović kod 11:12 zatresao mrežu Italije, da bi nakon pogotka Michaela Bodegasa s 2 metra za smanjenje našeg vodstva (12:13), uslijedila dva uzastopna hrvatska gola. Malo manje od tri minute prije kraja Bukić, a u zadnjoj minuti, odnosno 53 sekunde prije kraja i ljevoruki Joković za konačnih 15:12.

Italija i Rusija će u nedjelju u podne igrati još za drugo mjesto, što je nama potpuno nevažno. Hrvatski vaterpolisti se u nedjelju preko Rima vraćaju u Split odnosno Zagreb. Slijede im tri dana odmora, pa onda završno okupljanje u Zagrebu, u četvrtak, 15. srpnja. U Tokio se putuje u ponedjeljak, 19. ovog mjeseca.

IZJAVE

Ivica Tucak, hrvatski izbornik:

– Odlično smo odigrali još jedan turnir, te ga zasluženo osvojili. Ovo je dobra uvertira u ono najbitnije što nam slijedi, Olimpijske igre. Veseli me dobra igra. U prve dvije četvrtine svjedočili smo fenomenalnoj igri, žao mi je što u istom visokom ritmu nismo ostali do kraja. U trećoj četvrtini ušli smo u određene probleme, što je dobro da nam se događa sada, na ovim turnirima. No, znali smo reagirati i iščupati se. Drago mi je da smo imali ovakvu utakmicu, koja nije išla jednosmjernom ulicom, već da smo ušli u određene probleme i reagirali na dobar način, te pobijedili.

Andro Bušlje, kapetan Barakuda: – Odradili smo ono što smo zamislili. Popravili smo igru, no to je još uvijek daleko od našeg najboljeg izdanja. Siguran sam da će nam ovih nekoliko dana odmora koji slijede dobro doći, nakon čega ćemo dobro iskoristiti pripreme u Zagrebu i u Tokio otići u idealnoj formi