A reprezentacija / 5. srpnja 2024.

Barakude pobijedile Grčku

U drugom susretu na Sardinija kupu u talijanskom gradu Algheru, hrvatska je reprezentacija ostvarila prvu pobjedu. U petak predvečer Barakude su svladale Grčku 8:7.

Izbornik Ivica Tucak je sada, u odnosu na utakmicu dan ranije sa Španjolskom na tribini ostavio našeg prvog vratara Marka Bijača, pa je tako prve dvije četvrtine branio i to odlično Toni Popadić, a u nastavku i Mate Anić. Također, igrali su i oni koji nisu protiv Španjolaca jučer poput kapetana Krapića (na tribini ostao Vrlić), zatim Lazića, Butića… U postavi nije bilo niti Lorena Fatovića. U biti, sasvim je jasna odluka izbornika, u skladu s onim što je najavio još i u Zagrebu prije polaska za Italiju – od 18 igrača koje sada ima na raspolaganju, baš će svi dobiti i imati priliku za potvrđivanje svojeg olimpijskog statusa.

Odličan Toni Popadić
Ono što nam se čini vrlo dobrim i što se potvrdilo i protiv Grka je obrana. Kako pozicijska, tako i s igračem manje. Uostalom, dosta govori podatak da su Grci imali velikih problema s igračem više, 2-7. Taj drugi su Grci postigli tek 38 sekundi prije kraja (Skoumpakis za smanjenje našeg vodstva na 7:8). Mi smo pak imali manjih problema u početku s igračem više (1-4 nakon tri četvrtine), da bi na kraju utakmice brojke bile ipak značajno bolje u ovom segmentu, 4-7.
Toni Popadić je oduševljavao u one prve dvije četvrtine koliko je bio između vratnica. Ukupno 10 obrana, po 5 u svakoj četvrtini, s tim da ih je barem polovica bila onih, kako ih ponekad u vaterpolu znaju nazivati, ‘velikih’. Dakle, teško obranjivi udarci, ali koje je Toni ipak ‘ukrotio’.

Prvu su četvrtinu naši igrači dobili glatkih 3:0. Otvorio je Marinić Kragić prekrasnom parabolom s lijevog vanjskog, u 5. minuti susreta. Minutu kasnije je iz kontre pogodio Joković, da bi 10 sekundi prije kraja četvrtine Luka Bukić povisio na 3:0.

Grci su prvi pogodak postigli tek u 13. minuti (Nikolaidis), ali baš s tim grčkim golom počeo je i naš ‘post’ u postizanju pogotka. Nekadašnji jugaš, Papanastasiou je smanjio vodstvo Hrvatske na 3:2 što je bio rezultat nakon druge četvrtine. Dionice u kojoj dakle nismo postigli pogotka.

Od prve minute treće dionice Grci su krenuli presingom u obrani, a u napadu je prvo Genidounias matirao Anića koji je u poluvremenu zamijenio Popadića. Malo kasnije Nikolaidis s 2 metra, u pozicijskom napadu, nakon što se othrvao pozornosti Žuvele doveo Grčku u prvo vodstvo, 4:3.
Nakon 14 i pol minuta bez hrvatskog gola, napokon i jedan naš pogodak. Strijelac za poravnanje Jerko Marinić Kragić iz peterca. Egal je brzo u vodstvo suparnika pretvorio Argyropoulos iz napada s igračem više. Prvi takav koji su Grci uspjeli pretvoriti u pogodak, iz 6. pokušaja.

Dva gola Lazića u završnici
Početkom zadnje četvrtine Rino Burić je krasno, uplivavši kao drugi centar s igračem više, izjednačio na 5:5 (asist Bukića). Stasiti Skoumpakis je iznova doveo Grčku u prednost, pokazat će se kasnije i zadnju (6:5).
Rino Burić je u našem napadu izborio prekršaj Papanastasioua za kazneni udarac koji je u pogodak pretvorio Marinić Kragić. Njegov treći gol na utakmici.
U 31. minuti dva ‘uboda’ koja su riješila pitanje pobjednika, a ‘stršljen’ je bio Franko Lazić. Oba na njemu svojstven način, lijevo krilo i šut u bliži vratarev kut. Hrvatska je povela 8:6. Točno 38 sekundi do kraja Skoumpakis je smanjio (igrač više) na 8:7. Barakude su zadnji napad odigrali maksimalno dugačko, bez napada na gol, pa je Grcima preostalo 9 i pol sekundi za zadnji napad. Izbornik Vlachos je pozvao i minutu odmora, poslao jasno i vratara Zerdevasa u napad, ali posljednji šut Grka dvije sekunde prije kraja završio je u bloku.

Hrvatska će posljednju utakmicu na turniru Sardinija kup odigrati sutra, u subotu protiv domaćina Italije, s početkom u 20.45 sati.