A reprezentacija, Seniori, Vijesti / 6. veljače 2021.

Barakude izgubile petercima od SAD

Prva od dvije testne utakmice hrvatske reprezentacije uoči predolimpijskih kvalifikacija u Rotterdamu nije ispala najbolje u rezultatskom pogledu, ali ako je otkrila određene nedostatke i manjkavosti u igri naše momčadi, a koji se još mogu ispraviti, onda je te strane uspjela.

Američka je reprezentacija u prvoj od dvije službene prijateljske utakmice u Zagrebu pobijedila boljim izvođenjem peteraca. Kobna je za našu vrstu bila druga četvrtina u kojoj je rešetana mreža vratara Bijača, obrana suigrača mu baš i nije bila od pomoći, dok su u napadu šutevi naših igrača završavali uglavnom u bloku. Početak utakmice nije naslućivao takav rasplet. Prva četiri napada Hrvatska je završavala pogotkom (Fatović iz peterca, Miloš, Bukić i ponovo Fatović). U prvoj četvrtini je Hrvatska imala u tri navrata vodstvo od dva pogotka (3:1, 4:2, 5:3), međutim s druge je strane vidljivo kako uigrana, tako i silno plivački brza američka momčad. Odlična je bila njihova vanjska linija iz koje su sijevali projektili koje naša obrana nije uspijevala blokirati, vratar obraniti. U posljednje 34 sekundi prvog dijela Amerikanci su uspjeli postići čak dva gola, te su komotno vodstvo Hrvatske 5:3 pretvorili u izjednačenje (5:5). Bilo je u tomu i nešto sreće jer je Hallockov gol za 5:4 postignut nakon što se strijelcu lopta od grede odbila točno na ruku, dok je Hooperov gol samo 6 sekundi prije kraja te dionice postignut iz kontre i nesretnim odbijanjem od Bijačeve ruke.

To je ipak bilo samo naviještanje onog što su Amerikanci spremili u drugoj četvrtini u kojoj su s tri uzastopna pogotka (Irwing 2 i Daube) otišli na čak +3 (8:5 za SAD). I nisu se tu zaustavili. Ovu su prednost održavali cijelu drugu četvrtinu, da bi golom Hallocka 25 sekundi prije poluvremena, okružen dvojicom naših braniča i ispred isplivanog Bijača poslao loptu u mrežu za najveću prednost Amerikanaca. U poluvremenu je bilo čak 11:7 za suparnika.  Amerikanci su se pokazali u obrani pokretljivi, s visokim i istinski sjajnim blokom. Plivački su nadigrali našu momčad s nekoliko protunapada, a u svojim su redovima imali i pucački sjajno raspoloženog Maxa Irwinga koji je postigao čak 5 golova.

U poluvremenu je izbornik Tucak promijenio vratara, odnosno između vratnica poslao Popadića umjesto Bijača, ali rezultat se nije bitnije popravljao u našu korist. Amerikanci su održavali prednost od 4 gola, da bi tek u zadnjoj minuti treće dionice Joković uspio smanjiti na 14:11 za SAD.

U zadnjoj četvrtini su Hrvati krenuli u ‘juriš’. Dva gola Josipa Vrlića s 2 metra potkrijepilo je nadu smanjenjem prednosti Amerikanaca na samo jedan gol (14:13). Prvo izjednačenje bilježimo dvije i pol minute prije kraja utakmice kada je Rino Burić izjednačio (16:16), na što je u zadnjoj minuti Bowen ponovo donio SAD na prag pobjede (17:16). U odlučnom, zadnjem napadu Barakuda za koji nije preostalo više od 13 sekundi, samo 5 sekundi prije kraja Luka Lončar je pogodio za izjednačenje – 17:17.

Pobjednika su odlučivali peterci, a tu je svih pet američkih izvođača bilo precizno, s tim da je još i vratar Turner obranio šut našem trećem izvođaču, Luki Bukiću.

Sljedeću utakmicu ove dvije momčadi igraju ponovo već u nedjelju, 7. veljače, ponovo od 19.00 sati, a možete ju pratiti u programu Planet Sport 1 i Facebook stranice Hrvatskog vaterpolskog saveza.

IZJAVE

Maro Joković

– Objektivno naša obrana nije bila na razini. No, pozitivno je što smo se i nakon 4 gola zaostatka uspjeli vratiti. Ipak, primiti ovoliko golova nije dobro. Vjerujem da ćemo utakmicu proanalizirati, te da će ovo u nedjelju izgledati puno bolje.

Loren Fatović:

– Obranu moramo podignuti na najvišu moguću razinu. Nismo dobro ušli u utakmicu, no obrana nije funkcionirala već od prvog napada. Vjerujem da ćemo sutra (nedjelja) pokazati puno bolje lice. Nadam se našoj pobjedi i da ćemo s optimizmom otići u Rotterdam.