Veličina fonta
Disleksija
Kontrast
A reprezentacija, Seniori / 14. veljače 2021.

Večeras Hrvatska – Rumunjska (19.00 – HTV 2) u 1. kolu Rotterdama

Turnir koji smo čekali i najavljivali punih godinu, a proteći će u hipu! Predolimpijski kvalifikacijski turnir 12 momčadi za posljednja tri mjesta na Igrama u Tokiju predstojećeg ljeta, počinje danas u najvećoj europskoj luci. Uistinu, potpuno suprotno dugačkom iščekivanju, nadmetanje u koje danas ulazimo proteknuti će ‘filmskom brzinom’. Kako i ne bi kada se radi o 8 utakmica u uzastopnih 8 dana. Bez odmora, bez stanke, dan za danom. Jasno, vrlo iscrpljujuće s gledišta sportske odmorenosti, ali svi su u istom položaju.

Baš kao što su poznati i toliko puta spominjani favoriti za posljednja još nepopunjena olimpijska mjesta. Hrvatska, Grčka i Crna Gora slove za apsolutne najveće kandidate.

– Grčka i Crna Gora su u ovom trenutku možda i u najboljoj formi, a postoji i razlog za to. Te momčadi su daleko najviše, najduže zajedno. Na okupu su, treniraju zajedno mjesecima. Mi smo prve pune pripreme uspjeli odraditi tek u Rijeci i Zagrebu, neposredno uoči polaska za Rotterdam.

Utakmicu dočekujemo spremni

Tako je govorio naš izbornik Ivica Tucak pred završetak zagrebačkog dijela priprema. Ne može se reći i da nije bio u pravu. Uostalom, na prošlomjesećnom turniru kvalifikacija za završni turnir Svjetske lige, u mađarskom Debrecenu, upravo su Grčka i Crna Gora igrali finale nakon što su prethodno ‘obarali’ suparnike kao što su svjetski prvak Italija, svjtski doprvak Španjolska, kao i brončana sa SP 2019. Hrvatska.

– Naravno, to ne znači da mi bježimo od uloge favorita, niti to možemo. Znamo koji je naš cilj u Rotterdamu – pridodao je tada izbornik Tucak.

– Mi znamo što nas čeka na ovom turniru, izuzetno težak turnir i sa stajališta činjenice zgusnutih utakmica, dan za danom, a onda i psihološkog pritiska, poznatog uloga koji je u igri. Zato smo i radili naporno na pripremama, ponekad smo znali biti i punih 8 sati dnevno na treningu. Netko je rekao ‘puno radno vrijeme’. Međutim, do prve utakmice smo regenerirali momčad, te ju dočekujemo maksimalno spremni.

Ta prva je večeras, s druge strane su Rumunji i njihova najveća opasnost, centar Cosmin Radu. Rumunjski kapetan je inače klupski suigrač našeg kapetana Andre Bušlje koji će ga sasvim sigurno po vokaciji i ponajviše čuvati.

– Neće biti lako jer je vrhunski igrač, ali sam siguran da ćemo mi uz našu kolektivnu igru to uspjeti odraditi kako treba i uspjeti privesti na našu stranu, naravno – napominje kapetan Bušlje, te nastavlja po pitanju težine turnira.

– Sigurno da nije lako odigrati ovakav turnir s tolikim brojem utakmica u malo dana, a turnir ima ogromnu važnost. Sigurno će se i umor pojaviti kako će turnir odmicati, ali zato smo se i pripremali. Naglasak je u velikoj mjeri zato i bio i na fizičkom dijelu priprema. Mislim da neće biti problema.

Svaka je bitna

O Cosminu Raduu, o važnosti otvarajuće utakmice, kao i cijelog turnira, pokoju je rekao i Luka Bukić.

– Svaka je utakmica bitna. Naravno da je na početku važno otvoriti dobro turnir, kako bi dobro ‘ušli’ u njega, ali ipak bi izdvojio po važnosti četvrtfinale. To je ona u kojoj nemamo pravo na pogrešku. A onda naravno, slijedi polufinale, još bitnije… Što se Rumunjske i Radua tiče, jasno da ga dobro poznajemo, ali imamo puno igrača koji ga jednako tako dobro poznaju. Prije svih Bušlje, on će ga većinu utakmice čuvati, tako da se ne moramo brinuti oko toga – vrlo će smireno Luka Bukić.

Uoči početka samog turnira, zanimalo nas je i mišljenje izbornika po pitanju rasporeda utakmica odnosno je li mu odgovara činjenica da prve tri utakmice igra protiv uvjetno rečeno slabijih momčadi, pa tek onda, kada se i momci savršeno uigraju, uhvate ‘radnu temperaturu’ slijede Rusija, pa Njemačka.

– Ne razmišljam na taj način – odlučno će Ivica Tucak.

– Za mene i igrače je svaka utakmica teška i svaka nosi svoj određeni izazov. Baš kao što će svaka naredna biti još nešto teža i još nešto važnija od prethodne. To je jedini put kojim idemo i na koji mi moramo razmišljati. Ono na što se mi moramo fokusirati je samo naša izvedba, a vjerujem da smo kvalitetniji od svake momčadi u skupini. Samo to moramo pokazati u bazenu. Svaka će utakmica za nas u tom danu biti najteža i najvažnija, nema drugih kalkulacija – zaključio je izbornik Tucak.   

Odbrojavanje je završeno! Polijećemo! Večeras od 19.00 sati iz Rotterdama na HTV 2. Naprijed, Barakude!

Rumunjska nas je iznenadila davne 1993.

Od osamostaljenja Hrvatske do današnje nedjelje, hrvatska muška seniorska reprezentacija odigrala je ukupno točno 753 utakmice protiv nacionalnih momčadi 38 različitih država. Na tom je ‘vječnom popisu’ suparnika, Rumunjska na 11. mjestu po učestalosti susretanja. U međusobnim smo susretima daleko uspješniji od momčadi s Karpata. Od 29 utakmica ubilježili smo čak 23 pobjede, a od 4 poraza samo je jedan bio istinski ‘koban’. Bilo je to davne 1993. u četvrtfinalu Europskog prvenstva u Sheffieldu kada je Rumunjska iznenađujuće pobijedila Hrvatsku 9:8. Briljirao je tada u vodi kasnije vrsni trener i dugogodišnji izbornik Rumunja, Vlad Hagiu. Ipak, davna neka vremena…

Ukupni omjer Hrvatska – Rumunjska

29   23   2   4   316:233  

—-

Vječni Radu i reprezentacije lige

Rumunjska na ovom turniru dolazi slabija nego je bila prije godinu dana na Europskom prvenstvu u Budimpešti kada baš i nisu cvjetali. Zauzeli su tek 11. mjesto pobijedivši Tursku 20:3. U odnosu na Duna Arenu u momčadi nema trojice igrača koji bi vrlo vjerojatno bili u početnih sedam. Nedostaju Tiberiu Negrean, na mnogim turnirima njihov najbolji strijelac, zatim Mihnea Gheorghe koji je u Budimpešti 2020. bio uz Prioteasu najbolji rumunjski strijelac na EP (11 golova, koliko je dao i naš Joković). Treći nedostajući Rumunj je Nicolae Oanta.

Momčad je u biti sazdana gotovo u cijelosti od igrača iz domaće lige, budući da su samo dvojica reprezentativaca koji igraju u inozemstvu. Kapetan, predobro nam poznati Cosmin Radu (39) koji igra u Mladosti odnosno Robert Gergelyfi iz Duisburga. Najviše igrača, njih sedam dolazi iz prvaka Steaue iz Bukurešta.

Dani vaterpola na HTV 2

Prilika kakvu davno nismo imali. Osam uzastopnih dana vaterpola, hrvatske reprezentacije, u programu naše javne televizije! Možda odnosno sigurno nije najidealnije za igrače jer ovakav je ritam natjecanja izvanredno naporan, iscrpljujući, bez dana odmora, ali… Za gledatelje, navijače Barakuda, vaterpolske zaljubljenike sljedeći će dani biti kao ‘dar s neba’. Osam dana lagane, navijačke strepnje, ali duboko vjerujemo veselja i uživanja u nastupima Tuckovih 13. Uz sve, ono što posebno pogoduje praćenju utakmica su odlični, televizijskim rječnikom ‘prime-time’ ili udarni termini. Večernji sati, 19.00 i 20.30 kada Hrvatska igra u skupini. Iznimka je samo utakmica protiv Rusije (14.30 sati). Makar, po pitanju termina utakmica na dobitku nismo samo mi gledatelji već i…

– Puno važnije, nama bitnije od rasporeda igranja, kada s kim je termin – veli za hvs.hr Maro Joković.

– Odlično je za nas što igramo uglavnom sve u tim večernjim terminima koji su nam nekako primjereniji, na koji smo više naviknuti kroz igru i u našim klubovima. Imate se vremena nakon utakmice naspavati do ujutro, prijepodne. Nema žurbe na neku vrlo ranu utakmicu,

poslijepodne praktički cijelo za mirnu pripremu. Nama to pogoduje – veli Joković.

‘Trinaesta momčad’

Na bazenu Zwemcentrum u Rotterdamu, a što je u biti Centar vodenih sportova u tom gradu, sljedećih će se 8 dana ukupno 12 momčadi boriti za prva tri mjesta koja vode na Olimpijske igre u Tokiju. Međutim, nad svim sudionicima turnira, ‘lebdi’ i još jedna uvjetno rečeno ‘momčad’. Sastav kojeg se svi boje, Covid-19. Iz jednog jedinog razloga. Mogućnost pojave ovog virusa u nekoj reprezentaciji dovodi tu momčad u bojazan od diskvalifikacije.

Prema pravilima FINA, ukoliko bi se u jednoj reprezentaciji utvrdio pozitivan nalaz na koronavirus kod tri osobe (neovisno je li riječ o igraču ili ikojem članu stručnog stožera), ta bi momčad istog trenutka bila diskvalificirana. Jasno je onda od kuda i opravdan strah, te veliki oprez. U pitanju je ipak plasman na najveće sportsko natjecanje na svijetu, a jedno je ne uspjeti u tom naumu na sportskom polju, jer je netko bolji ili pak zbog nekog virusa zapriječiti snove sportaša. Bilo kako bilo, ovakvo je pravilo još ranije utvrđeno, vrijedi za sve jednako, te ostaje samo nada da će ovo biti i posljednja slova ispisana na ovu temu.

Ono što nam je poznato da su organizatori u Rotterdamu i FINA poduzeli sve neophodne, vrlo stroge mjere zaštite zdravlja sportaša i svih sudionika. Pod gotovo su istim uvjetima organizirani već neki tzv. ‘balon-turniri’ u europskim vaterpolskim kupovima ove sezone, te problema nije bilo. Nadamo se da će tako biti i u Rotterdamu, te da će o sudionicima Igara u Tokiju odlučivati samo kvaliteta u bazenu i nikakvi drugi vanjski čimbenici poput virusa.