
Vaterpolo i umjetnost u HŠM
Za početak, valja odmah protumačiti kraticu – HŠM. Riječ je o Hrvatskom športskom muzeju, koji bi ove godine trebao otvoriti svoja vrata, u središtu Zagreba. Osmišljen kao nacionalna ustanova koja baštini i veliča sport, te sportska dostignuća u Hrvatskoj, u postavi ovog muzeja, primjereno će mjesto dakako imati i naš sport. U konačnici, vaterpolo i jest jedan od najtrofejnijih, najuspješnijih sportova u Hrvatskoj.

Uz različite vaterpolske izloške, od klubova, reprezentacije, pa do istaknutih pojedinaca, Hrvatski športski muzej odnedavno ima i još jedan eksponat koji spaja vaterpolo i umjetnost.
Akademska slikarica Ivana Musić donirala je svoje ulje na platnu “Water-polo”, velikog formata 140×190 cm. Rad je bio izložen 2000. u Olimpijskom muzeju u Lausannei, sjedištu Međunarodnog olimpijskog odbora, na izložbi “Art&Sport 1948.- 2000.” održanoj uoči Olimpijskih igara u Sydneyju. Izložbu je organizirao MOO, čiji je tadašnji predsjednik Juan Antonio Samaranch bio i predsjednik žirija za odabir radova.
– Željela bih zahvaliti Hrvatskom športskom muzeju, ravnateljici gospođi Daniri Bilić i cijelom timu što su prihvatili ovu donaciju. Iznimna mi je čast što će slika biti dio fundusa uz brojne predmete i trofeje hrvatskih sportaša, reprezentativaca i olimpijaca – rekla je Ivana Musić, koja je sliku dopremila iz svog ateljea.

Djelo će biti u stalnom postavu u prizemlju, tik uz cjelinu o najvećim uspjesima hrvatskoga vaterpola od osamostaljenja države. Ulje na platnu “Water-polo” prikazuje vaterpolista u kapici s brojem 7, kakvu je nosio Milivoj Bebić, jedan od najboljih hrvatskih vaterpolista u povijesti.
Memorabilije Milivoja Bebića
Olimpijski pobjednik i viceprvak, najbolji strijelac reprezentacije bivše države, član Kuće slavnih vodenih sportova, donirao je Muzeju plavu i bijelu kapicu s brojem 7 iz reprezentacije, te bijelu i plavu s brojem 6 iz svojeg splitskog kluba POŠK, iz 80-ih godina. Bebić je za seniorsku reprezentaciju bivše države igrao od 1977. do 1986. i uz olimpijsko zlato i srebro, te europsko srebro, osvojio i zlato na Mediteranskim igrama u Splitu 1979., koje je također donirao Muzeju u Zagrebu. Dodao je i spomen-medalje s OI 1980. i 1984., te zastavice i prigodne značke POŠK-a s kojim je prošle godine obilježio i 25. obljetnicu osvajanja naslova prvaka Europe.

– Uopće nije bilo upitno hoću li donirati. Nemamo alternativu, moje stvari će ostati za druge generacije. Hrvatski športski muzej znači puno, svi sportaši, klubovi, događaji ulaze u povijest i ostaju trajno zabilježeni. Da takve institucije nema, sve bi ostalo u privatnim arhivima i vjerojatno bi i nestalo. Muzej je nastavak svjedočenja uspjesima – poručio je Bebić i priznaje da je tek s odmakom vremena postao svjestan vrijednosti uspjeha koje je i on stvarao.
– Sad vidim da oni imaju određenu težinu, posebno kad gledam aktivne uspjehe naših sportaša, vidim koliko je to teško i zahtjevno za postići – zaključio je Milivoj Bebić.
