Počinje 31. Prvenstvo Hrvatske
Utakmicama nekompletnog 1. kola (Zadar 1952 – Solaris će igrati u srijedu, 6. X.), u subotu, 2. listopada počinje 31. po redu državno seniorsko prvenstvo. Po mnogočemu zahtjevno, od financija, pa do činjenice da će sezona biti dugačka i samim time ekstremno naporna. Uz Prvenstvo Hrvatske, igrat će se jasno i nacionalni kup, Premier i A1 liga, euro-kupovi, reprezentacija ima svoja natjecanja poput Svjetske lige, a ne zaboravimo da 2022. donosi i dva velika natjecanja u razmaku od pola godine. Od 13. do 29. svibnja japanska Fukuoka će ugostiti Svjetsko prvenstvo, a koncem ljeta je Split domaćin Europskog prvenstva. To pak nadalje znači da će u ispunjenom kalendaru natjecanja, pripreme Barakuda za nastup na SP početi 8. travnja, pa će se stoga početkom travnja i prekinuti državno prvenstvo. Vjerojatno s mogućom trećom polufinalnom utakmicom. Prvenstvo bi se potom nastavilo utakmicama doigravanja u lipnju, po povratku reprezentativaca iz Fukuoke.
Prvenstvena sezona 2021./22. će se sastojati od tri dijela. Prvi je jednokružni (9 kola) i on okončava krajem siječnja 2022. Potom se Prva liga dijeli na Ligu za prvaka (prvih 5 momčadi) i Ligu za poredak. Po završetku tog dijela, slijedit će doigravanje.
Što se samog natjecanja tiče, Prva liga se sastoji od 10 klubova ili jedan manje u odnosu na lani (Galeb MR), a ne treba biti preveliki znalac pa utvrditi kako će glavnu riječ, kada je u pitanju borba za naslov prvaka, imati dubrovački Jug Adriatic osiguranje i splitski Jadran. Gospari će loviti svoju ukupno 17. krunu hrvatskog prvaka, pokušati vratiti trofej iz Zagreba u kojem se, u vitrinama Mladosti, trenutačno nalazi. Jadranaši su pak oformili najjaču momčad još od 1992. kada su osvojili naslov prvaka Europe, te sada jurišaju na pokal koji ovaj stoljetni klub začudo još nikada nije osvojio – naslov prvaka Hrvatske.
Jug Adriatic osiguranje je vratio legendu Maru Jokovića, okupio čak trojicu grčkih reprezentativaca (Papanastasiou od ranije, te novopridošli Kakaris i Argyropoulos). Uz već sada vođu momčadi Fatovića, pa braniča Benića, pouzdanog vratara Popadića, to su temelji jugaške vjere u uspjeh.
S druge strane, Jadran je doveo iskusnog centra Dobuda, pa ubojite bivše mladostaše, reprezentativce Bukića i Harkova, vratili su braniča Čagalja, kao i vratara Anića, te su i oni zreli za trofej.
Činjenica je da je velik broj igrača, pa i mladih napustio naše klubove koji ne obiluju ni novcem, ali nije baš sve tako crno. Uostalom, Ratko Rudić, član Stručnog savjeta Hrvatskog vaterpolskog saveza kojeg smo zamolili za projekciju nadolazećeg prvenstva, već je u prvoj rečenici pogodio ‘u sridu’.
– Situacija je ipak bolja nego prošle godine, zar ne – kroz smiješak će Rudić i u biti reći istinu. Naime, nismo zaboravili da je prošle godine u ovo doba bilo upitnika hoće li se i na koji način vaterpolo igrati. Zbog pandemije dakako koja je zakomplicirala još i drugi dio pretprošle sezone.
– Ipak krećemo i to je glavno. Istina, postoje određene razlike između klubova, tako da neće sve utakmice biti iste kvalitete, snage. Klubovi će onda ipak imati i mogućnost više da se pripreme, rade. Na papiru su Jug i Jadran favoriti, a tko će još iskočiti iza njih, koliko je jaka Mladost, koliko će jak biti Solaris i ostali klubovi, to ćemo vidjeti tek. Mislim da je dobra formula što se u prvom dijelu igra jednokružno, a onda dvije skupine u kojima će utakmice ipak biti nešto izjednačenije. Očekujem da će se klubovi početi polako podizati, jednako tako igrači. Pogotovo očekujem to od mladih, reprezentativaca koji su ljetos igrali na prvenstvima svijeta i Europe, do 17 i do 20 godina, da oni počnu preuzimati polako odgovornost na sebe. Nadam se da će ti mladi dobiti priliku i to je ono što me najviše zanima, kao i odgovor na pitanje tko će se približiti Jugu i Jadranu. Moglo bi biti vrlo zanimljivo i u ‘donjem domu’, tako da se po meni sve u svemu, te imajući u vidu situaciju u kojoj se nalazimo, stvari ipak pokreću polako u pozitivnom smjeru – optimističnim će tonom uoči starta Prvenstva Hrvatske, proslavljeni trener Ratko Rudić.
—
SVI PRVACI HRVATSKE
1992. Mladost Zagreb
1993. Mladost Zagreb
1994. Mladost Zagreb
1995. Mladost Zagreb
1996. Mladost Zagreb
1997. Mladost Zagreb
1998. POŠK Split
1999. Mladost Zagreb
2000. Jug Dubrovnik
2001. Jug Dubrovnik
2002. Mladost Zagreb
2003. Mladost Zagreb
2004. Jug Dubrovnik
2005. Jug Dubrovnik
2006. Jug Dubrovnik
2007. Jug Dubrovnik
2008. Mladost Zagreb
2009. Jug Dubrovnik
2010. Jug Dubrovnik
2011. Jug Dubrovnik
2012. Jug Dubrovnik
2013. Jug Dubrovnik
2014. Primorje Rijeka
2015. Primorje Rijeka
2016. Jug Dubrovnik
2017. Jug Dubrovnik
2018. Jug Dubrovnik
2019. Jug Dubrovnik
2020. Jug Dubrovnik
2021. Mladost Zagreb
—
UKUPNO16 – Jug Dubrovnik
11 – Mladost Zagreb
2 – Primorje Rijeka
1 – POŠK Split
—
24 godine razlike
Točno je toliko godina razlike između najmlađeg i najstarijeg igrača Prve lige, barem onih na koje njihovi treneri ozbiljno računaju za mjesto u prvoj momčadi.
Najmlađi igrač je Ante Donđivić (Zadar 1952). Ovaj napadač rođen je 12. siječnja 2007., dakle službeno mu je još 14, na putu je do 15. godine. Najstariji je Boris Letica (KPK), vanjski igrač koji je ljetos prešao iz Primorja EB, a rođen je 1983.
Doduše, kada smo kod starijih igrača, puno manje nemaju još nekolicina odreda znanih imena poput; Pavo Marković (1985. – Medveščak), Marin Ban (1985. – KPK), Srđan Antonijević (1985. – KPK), Nikša Dobud (1985. – Jadran), Anđelo Šetka (1985. – Jadran)…
Ipak, kako se ne bi stvorio krivi dojam, cijela liga i svi klubovi obiluju vrlo mladim igračima. Najveći dio igrača je rođen u ovom stoljeću. Primjerice, Mornar BS ima samo trojicu koja su rođena prije 2000. godine, a od toga su dvojica rođena 1999. i 1998. Riječko Primorje EB od 15 prvoprijavljenih, čak 13 ih je rođeno 2001. i kasnije, te da ne duljimo više.