Veličina fonta
Disleksija
Kontrast
Naši članovi, Vijesti / 23. travnja 2020.

NAŠI ČLANOVI – VK Gusar Mlini

Vaterpolski mlin

Grad Dubrovnik, svjetski arhitektonski i turistički biser, dosta toga ima za zahvaliti kroz povijest jednom mjestašcu u Župi dubrovačkoj. Prije svega ima za zahvaliti što Dubrovnik nikada nije ožednio, jasno kada govorimo o dobu prije izgradnje vodovoda. Prema povijesnim zapisima, u XIV. stoljeću su čak dva broda redovito dopremala vodu u Dubrovnik iz Mlina. Naime, Mlini su ‘ležali’ na vodi, na svojim potocima, rječici. Ondje je stoga i bilo izgrađeno podosta mlinova, a poradi njih je naselje  ponijelo ime koje ga resi i danas – Mlini.

U obilasku članova Hrvatskog vaterpolskog saveza, stigosmo tako do samog juga domovine, do Mlina i tamošnjeg Gusara. Ne, ne radi se dakako o nikakvim odmetnicima, piratima, već štoviše, sportskom ponosu Župe dubrovačke. U mjestu smo koje nema ni 1.000 stanovnika, ali je dalo olimpijskog pobjednika, dvostrukog svjetskog prvaka, prvaka Europe, u biti najtrofejnijeg hrvatskog vaterpolista u povijesti, Maru Jokovića! Već je i taj podatak dostatan za ‘obilazak’ Gusara iz Mlina. Tako se zove tamošnji vaterpolski klub koji će sljedeće godine obilježiti 90 godina postojanja.

Nedugo nakon osnivanja dubrovačkog Juga (1923.), i u Župi dubrovačkoj se ubrzo pronio glas i zanimanje za jednim novom sportom. Pojavljuju su prvo tzv. ‘divlji’ ili neregistrirani klubovi u Mlinima, Srebrenom, Kuparima… Iz tog doba ne postoje faktografski zapisi, ali temeljem fotografija i sjećanja, godina 1931. se i službeno računa kao vrijeme početka organiziranog bavljenja vaterpolom u Mlinima. Ondje se recimo u to doba vaterpolo igrao između mula i kamena zvanog “Konj” u dužini od 48 metara. Dolazak rata prekinuo je vaterpolske aktivnosti do 16. kolovoza 1946. kada je na Rokovo ili blagdan sv. Roka u Mlinima odigrana prva poslijeratna vaterpolska utakmica. Suparnici su bili Mlini i Cavtat. U tom razdoblju je Cavtat već nastupao pod imenom Gusar, iako bez službene registracije kluba, ali prijavljeni kod tadašnjih omladinskih vlasti grada Dubrovnika.

U proljeće 1951. i službeno je utemeljeno Sportsko društvo Gusar, a od 3. siječnja 1952. Plivački klub Gusar. Iste je godine Gusar prvi put gostovao, odigrao utakmicu podalje od Župe. Sudjelovao je na Republičkom prvenstvu Hrvatske u Bjelovaru i ondje u konkurenciji sedam momčadi, Gusar je bio treći. Već godinu dana kasnije, dospjeli su na natjecanju istog ranga, u Zadru, i do drugog mjesta u konkurenciji 9 klubova, odmah iza korčulanskog KPK. Tijekom ’50-tih i ’60-tih bilo je vrlo malo utakmica, pretežito tek prijateljskih, no desetljeće kasnije aktivnost se ojačala. Iz tog razdoblja se bilježe već i nastupi mlađih dobnih uzrasta (juniori, kadeti i pioniri).

Godine 1984. bili su pozvani i za nastup u Prvoj saveznoj ligi, budući da je Biograd kao drugoplasirani iz Druge lige odustao od ulaska u Prvu ligu, pa je poziv pripao trećeplasiranom Gusaru. No, u Mlinima su teška srca morali odbiti poziv jer jednostavno nisu imali novca za izdržati jedno takvo složeno, skupo natjecanje.

Tmurni su se oblaci nadvili nad Mline, kao i iznad cijele Hrvatske, 1991. s agresijom na našu domovinu koja je pak za Mline bila ujedno i okupacija. Većina stanovništva je izbjegla, a u ljeto 1992. kada su oslobođeni Mlini i jug Hrvatske, uvidio se na svakom koraku trag pljačke i paleža. Nije toga bio pošteđen niti VK Gusar, pa su i vaterpolisti prinudno mirovali. Bilo je tako do 1993. kada Gusar prvi put nastupa u Drugoj hrvatskoj ligi. Od tada do danas, bilježimo kontinuiranu klupsku aktivnost.

– Gusar danas ima oko 100 članova, od kojih je 50 igrača – veli Sergej Kolić, predsjednik Gusara i nastavlja za hvs.hr.

– Imamo četiri momčadi odnosno seniore, juniore, nade i mlađe nade, a misija kluba je nastavak višegodišnje tradicije i rad s mlađim uzrastima. Cilj nam je omasoviti vaterpolo i postići da što više djece zavoli ovaj zdrav sport.

Vjerojatno najsvjetliji trenutak u povijesti Gusara dogodio se u rujnu 2001. Tada je Gusar, u dvije utakmice doigravanja za prvaka Druge lige svladao Delfin. U Mlinima 1. rujna bilo je 15:9, a u uzvratu u Rovinju četiri dana kasnije, 14:6 za Gusar. Slijedila je presudna utakmica za ulazak u Prvu ligu protiv VK Dubrovnik koju je Gusar, 19. rujna 2001. okončao u Gružu pobjedom 16:7! Momčad iz malenih Mlina izborila je prvoligaški status! K tomu još u godini u kojoj su proslavljali 70 godina postojanja! Momčad je s klupe vodio Božo Valjalo, a kapetan momčadi bio je nekoć reprezentativac, ljevoruki Antonio Milat. U prvoligaškom će se društvu Gusar zadržati dvije sezone. Najblistavije razdoblje u povijesti kluba.

Jasno, ono što Gusar mori još i danas, mučilo je Mline i tada. Nepostojanje bazena, natkrivenog plivališta.

– Gusar nažalost nema zatvoreni bazen koji nam je jako potreban kako bi mogli održati kontinuitet treninga kroz cijelu godinu, te samim tim održati mladiće i djecu na ‘okupu’. Nadamo se da će u budućnosti u našoj općini ipak biti izgrađen i taj sportski objekt, tako da vodeni sportovi povuku što više mladih ljudi, a samim time bi jasno i nama u klubu bio olakšan rad. Tu svakako moram naglasiti o lokalni Savez sporova odnosno Općinu Župu dubrovačku koja nam daje godišnju potporu na kojoj smo vrlo zahvalni jer u današnje doba bez financijskih sredstava klub bi vrlo teško servisirao svoje troškove – zaključuje prvi među jednakima u Gusarima, predsjednik kluba Sergej Kolić.

Možda nemaju još krova nad glavom ili natkrivenog bazena. Možda dolaze iz vrlo malenog mjesta na krajnjem jugu Hrvatske. No, Gusar iz Mlina ima solidnu povijest, te iskazanu beskrajnu ljubav prema ovom sportu.

KLUPSKI KARTON

– utemeljen: 1931.

– adresa: Šetalište Marka Marojice 24 a, Mlini

– predsjednik kluba: Sergej Kolić

Najveći uspjesi:

– pobjednici Međurepubličke lige, 1982.

– pobjednici Druge lige-jug, 1984. i 1989.

– pobjednici Druge hrvatske lige, 2001.

Poznati igrači:

– Maro Joković, Ivo Handabaka, Zdravko Glavočić, Božidar Paskojević, Božo Koprivica, Siniša Zonić, Andrija Crnčević, Sergej Kolić, Nikša Miloslavič, Pero Ivelja, Tiho Kopitović, Miloje Domančić, Tino Glavić, Antun Handabaka, Vlaho Goga, Paško Marojica, Stijepo Duper, Božo Zec, Pavo Bego, Mato Bolotin…

FOTOGRAFIJE

– “70 godina vaterpola u Župi dubrovačkoj” – monografija VK Gusar (Mlini, 2001.)