Mlađi juniori / 20. veljače 2022.

PH MLAĐI JUNIORI – Mornar BS prvak države

Finale odlučeno petercima
Splitski Mornar Brodospas ima najbolju momčad u Hrvatskoj u konkurenciji mlađih juniora. Mladi su mornarevci naime u finalu Prvenstva Hrvatske svladali zagrebačku Mladost, boljim izvođenjem peteraca, 13:11 (9:9)!

Završna utakmica, sraz za zlato i pokal pobjednika, istinski je opravdao očekivanja. Uzbudljivo, neizvjesno, otvoreno do posljednjih sekundi, te u konačnici i odlučeno tek izvođenjem peteraca u kojem su se umješnijima pokazali mladi splitski vaterpolisti.

Nakon izjednačene prve četvrtine (4:4), u drugoj je Mornar BS poveo 6:4. Kada je u prvom napadu Mislav Ćurković pogodio za vodstvo Splićana 7:4, na trenutak se činilo da bi to mogao biti prijeloman trenutak. Mladostaši se međutim nisu dali smesti, nisu pali već su smanjili na gol zaostatka (7:6) već do kraja druge četvrtine, da bi u zadnjoj dionici i poravnali (8:8).
U posljednjoj minuti je Mornar BS preko Josipa Kovačevića, 49 sekundi prije kraja poveo (9:8), da bi i odlučnom, posljednje napadu na utakmici, Mladost izjednačila. Strijelac je bio Amar Fajković, 33 sekunde prije kraja. Imao je Mornar BS vremena za još jedan napad, ali je upravo Fajković 10-ak sekundi prije kraja preoteo loptu Karlu Miši.
Konačno, o naslovu prvaka Hrvatske odlučivali su peterci, u kojima su umješniji, spretniji sretniji bili mladi Splićani. Čestitke novim prvacima Hrvatske u uzrastu mlađih juniora, ali i trenerima obiju momčadi koje su igrale finale (Marijo Oreb – Mornar BS i Ratko Štritof – Mladost) na sjajnoj igri njihovih mladića na cijelom turniru, zaključno s finalnim susretom.

Bronca za Riječane

Broncu je osvojilo riječko Primorje EB koje je svladalo Jug Adriatic osiguranje. U izjednačenoj utakmici s naizmjeničnim vodstvima obiju momčadi, mladi Dubrovčani su početkom posljednje četvrtine poveli 8:6 (Petar Kulaš), no Riječani su do sredine te dionice već preokrenuli na 9:8 u svoju korist (Luka Franulović, Gabrijel Burburan i Viktor Tončinić). Točno 4 minute do kraja Ante Jerković je pogodio za izjednačenje (9:9), da bi kako se kasnije ispostavilo posljednji gol na utakmici, pogodak za medalju postigao Riječanin Gabrijel Burburan, tri i pol minute prije kraja.

U susretu za peto mjesto POŠK 1937 je bio vrlo uvjerljiv protiv Solarisa (17:10), dok je sedmo mjesto pripalo igračima Jadrana koji su bili bolji od Zadra 1952 (11:9).

Nagrade za Bučevića i Vukašina
Nagradu za najboljeg vratara Prvenstva Hrvatske osvojio je zasluženo Dani Vukašin (Mornar BS), kao i za najboljeg igrača, Bartul Bučević (Mladost). Trofej za fair-play pripao je momčadi Primorja EB iz Rijeke.